* Emlékezz erre a mottóra az összes gyakorlat alatt!
✪ GYAKORLAT (D)
37. (A) ábra
37. (B) ábra
Nézd meg a 37. (A) ábrát és fogd meg a szék karfáját előre hajolva.
Lábak kis terpeszbe vannak.
Lélegezz ki* és gyors mozdulattal pihenj le a sarkakra guggoló helyzetbe.
Lásd a 37. (B) ábrát. Guggoló helyzetben kezdve belélekzés*, majd lassan feszítsd meg ERŐSEN minden testrészedet "lentről felfelé", 1-től 20-ig, miközben felemelkedsz a kiinduló helyzetbe.
Lazíts.
Ismételd háromszor.
TÉRJ VISSZA ÁLLÓ TESTHELYZETBE.
MEGJEGYZÉS: Ezt a gyakorlatot 10-25 alkalommal végezzük el, fokozatosan növelve, figyelmen kívül hagyva a feszültséget vagy a légzést. Ez erősíti a csípő- és combizmokat, valamint az ízületeket.
* NAGYON FONTOS: A lélekzéssel kapcsolatos YOGODA gyakorlatok, azaz a 2., 3., 26., 36., 37. (A, B) ábra és a gerincgyakorlat (a) során LASSAN, könnyedén, TELJES MÉRTÉKBEN lélegezz be és ki, anélkül, hogy túl nagy erőfeszítést tennél a mellkasi rekeszizomra, és belélekzés közben egyfajta elfojtott (bár jól hallható és kerekded) "AW" és kilélekzés közben "EE" torokhangot adj ki (végig csukott szájjal!). Ha a fejet majdnem teljesen függőlegesen tartod, és az áll alsó részét kissé a torokhoz (nem a mellkashoz) nyomod, ezek a hangok könnyen kiadhatók. Ha nagyobb figyelmet fordítasz e hangok lélekzéssel történő létrehozására, mint a puszta be- vagy kilélekzésre, az segíti a fokozatos és lassú lélekzetet belélekzés közben, és a fokozatos és lassú lélekzetet kilélekzés közben. A mellkasnak nem szabad nagyon megemelkednie. Soha ne lélegezz be vagy ki gyorsan vagy szaggatottan. A be- és kilélekzésnek ugyanannyi ideig kell tartania (legfeljebb 30 másodpercig, amit fokozatosan kell elérni). Egy kis gyakorlással tökéletesen elsajátíthatod ezt a lélekzést.