Paramhansa Yogananda 1918-ban kezdte el tanítani a Yogoda-gyakorlatokat az indiai Ranchiban lévő fiú iskolájában. Az 1920-as években tartott óráin ezeket a gyakorlatokat osztotta meg. Az ezt követő évtizedekben 39 gyakorlatból álló teljes rendszerré fejlesztette őket a test minden részének feltöltésére, és Energetizáló gyakorlatoknak nevezte el őket. Yogananda az Energetizáló gyakorlatokat a Kriya jóga útjának alapvető technikájaként kezelte. A Yogoda-rendszer korszakalkotó felfedezés a fizikai és belső kultúra tudományában.
A Yogoda szó egyrészt a "Jóga" szóból származik, ami harmóniát vagy egyensúlyt jelent, és a "da" szóból, ami azt jelenti: átadni. A "Yogoda" tehát azt a rendszert jelenti, amely harmóniát és egyensúlyt biztosít a test, az elme és a lélek tökéletességéért dolgozó összes erőnek és képességnek.
A Yogoda kiegészíti és teljessé teszi a többi mozgásrendszert, forradalmasítva a testi szövetek és a szellemi képességek fejlődéséről alkotott korábbi elképzeléseket. Az akarat helyes alkalmazása révén a Yogoda feltámasztja a haldokló szöveti sejteket és az elhasználódott mentális képességeket, és segít új sejtek milliárdjainak kialakításában. A Yogoda révén a különböző szövetek - mint például a csont, az izom, a kötőszövet, az ideg és a zsírszövet - arányosan formálódnak ki. A keringés, a légzés, az emésztés és a test minden más önkéntelen folyamata összehangolódik és felélénkül, az elme pedig kitisztul.
A Yogoda lesz a legbiztosabb és leghatékonyabb orvosság a testi betegségek és az elme kiegyensúlyozatlan állapotai ellen. Gyógyító balzsamként hat az idegrendszeri rendellenességekre, gyomor- és hasi panaszokra. Gyógyítja a székrekedést azáltal, hogy felgyorsítja a bélizmok perisztaltikus működését, és felgyorsítja a máj, a hasnyálmirigy stb. kiválasztását. A keringés szabályozásával gyógyítja a fejfájást, a köszvényt és a reumát; a légzőszervek megfelelő edzésével pedig megszünteti a megfázást és a hörghurutot. Az agyi teljesítmény és a memória-képesség fokozódik a jobb vérellátás révén. Emeli az általános életerőt, ami a szövetek erejének és az idegek vitalitásának csodálatos fejlődését eredményezi, ezáltal biztosítva a magasabb élettartamot.
A Yogoda megtanítja a gyógyító életerő tudatos odairányításának művészetét bármely beteg testrészre. A Yogoda csodálatos egészséget, lendületet, életerőt, valamint a frissesség élményét adja minden szövetben, illetve több mint elegendő erőt. A Yogoda egyszerre gyógymód és megelőzési módszer a betegségek, a mentális gyengeség és a szenvedés ellen. Az igazságon alapszik, amelyet a tapasztalat hitelesít és a kitartás megerősít. A Yogoda sokéves kutatás és kísérletezés eredménye. Teljesen egyszerű és kivitelezhető; gyorsan megtanulható és könnyen alkalmazható. Hatásai eddig még nem tapasztalt mértékben vitalizálóak és "felemelőek". Ahogy a Yogoda ismertté és gyakorlattá válik, úgy bizonyul az emberiség számára valaha nyújtott egyik legnagyobb áldássá.
A YOGODÁRÓL bővebben olvashatsz YOGANANDA: HOGYAN ÉRHETSZ EL RAGYOGÓ EGÉSZSÉGET ÉS VITALITÁST című, valamint YOGOGA - AVAGY A FIZIKAI TÖKÉLETESSÉG SZÖVET AKARATIRÁNYÍTÁSI RENDSZERE jegyzetekben.
Az akarat a bennünk rejlő hatalmas generátor. Az Akarat irányítása a YOGODA alapelve. Minél hatékonyabban alkalmazod az Akaratot - ahogyan azt a következő gyakorlatokban kérik - annál jobb eredményeket fogsz elérni. Soha ne felejtsd el ezt! Ha ezt elhanyagolod a gyakorlatok végzése közben, akkor lemaradsz a legfőbb jelentőségű dologról.
Ne feledd, hogy valahányszor az Akaratodat a test bármely részére irányítod, miközben megfeszíted azt, az agyból az adott részbe küldesz egy adag idegenergiát - Prána áramot vagy életenergiát. Minél nagyobb ez a Pránikus áramlás, annál erősebb és jobb a hatása az adott testrészre, és annál nagyobb az esélye annak, hogy az adott testrész szövetei a gyorsabb keringés és az egészségesebb Pránikus szabályozás révén újjáélednek. Így a szövetek erősebbek és frissebbek lesznek. Az Akarat általi izom megfeszítéskor felkapcsolod a bennük lévő Pránikus áramot, ellazuláskor pedig lekapcsolod azt. Ez a Pránikus áram (vagy motoros idegenergia), amelyet az Akarat küld ki, nemcsak az izmok és más testrészek független erőforrása, hanem a legaktívabb szer a szövetek jobb szabályozásában is. Emellett még több életet is juttat beléjük. Ne feledd tehát, hogy amikor nagyon megfeszítesz egy izmot vagy izomcsoportot, akkor az Akarat maximumát kell használnod.
Ez tudatos Akarat, amely különbözik az automatikus akarattól, mint amilyen például a járásnál van. De amikor vakon jársz a sötétben, tudatos Akaratot kell használnod, és akkor szükségszerűen több idegenergiát küldesz ki az izmokba és az érintett területekre a végtagok jobb mozgatása érdekében.
❊ ❊ ❊ ❊ ❊
Egy autó akkumulátorát időnként fel kell tölteni, ha lemerül. Így a testrészek akkumulátorának is - amely a fizikai- és agyi munkától kimerült - szüksége van arra, hogy az Akarat által leküldött friss idegáram révén feltöltődjön. A YOGODA gyakorlatok végzésével azonnal túllépsz a fáradtságon. Emellett csodálatos frissességet fogsz érezni, és izmaid egyre erősebbek lesznek.
Miután egyszer már kialakítottál egy átfogó képet az egész rendszerről, 15 percnél nem igényel többet a YOGODA összes fontos gyakorlatának elvégzése, kivéve természetesen az Összpontosítás Technikáját.
Emésztési zavarok, székrekedés vagy hasonló panaszok esetén a hasi gyakorlatokat legalább 15-ször (szükség esetén 20-szor vagy többször) kell elvégezni. Ez ilyenkor egy kicsit több időt vesz igénybe. A gyakorlatokat vagy kora reggel, vagy négy órával egy kiadós étkezés után kell végezni. Ha helyesen végzed, akkor jobb perisztaltikus hatást fejtenek ki a belekre valamint a mirigyek - máj, hasnyálmirigy stb. - egyenletesebb kiválasztását eredményezik. Ha székrekedés kínoz, a gyakorlatok után egy órával a belek megmozdulnak.
A YOGODA gyakorlatok reggel vagy bármikor elvégezhetőek, amikor a gyomor nincs túlságosan megterhelve.
A csillaggal ✪ megjelölt gyakorlatokat naponta kell végezni. Azokat, amelyek nincsenek így jelölve, két vagy három nap időközzel lehet végezni, ahogyan az alkalmas.
Végezd el az általános feszítő és lazító gyakorlatokat az ágyban, amint felébredsz. Ne ugorj ki az ágyból az egész tested megfelelő beállítása nélkül.
A testi betegségek egyedi eseteiben vagy a speciális testrészek rendbetétele érdekében az egyes gyakorlatok számát növelni kell, ha erre irányuló utasítást kapsz.
Az egyszer végrehajtott lassú és figyelmes gyakorlás több jótékony eredményt hoz, mint a többszöri kapkodó és figyelmetlen gyakorlás.
A YOGODA gyakorlatokat mindig ezzel a MEGERŐSÍTÉSSEL kell kezdeni:
~ MEGERŐSÍTÉS ~
Ó Örökkévaló Energia! Ébressz bennem tudatos akaratot, tudatos életerőt, tudatos egészséget; jóakaratot mindenki iránt, életerőt mindenki iránt, jó egészséget mindenki iránt.
Ó Örökkévaló Energia! Én a test bérlője vagyok, akit kegyelmed küldött ide, hogy uraljam a testet, de soha ne uralkodjak rajta.
Ó Örökkévaló Energia! A Te hatalmad által tudom, hogy a megfeszítésben energiát juttatok a testbe, és az ellazításban visszavonom azt. A test és az elme fiatalsága örökké, örökké, örökké bennem marad.
Elmém! Ébredj, ne aludj többé;
Ébredj, ne aludj többé;
Ébredj, ne aludj többé.
Béke! Béke! Béke!
A YOGODA gyakorlatok elvégzése előtt a lehető legjobban szellőztesd át a helyiséget. Télen csukd be az ablakokat, mielőtt a gyakorlást elkezdenéd.
EMLÉKEZZ: Soha ne felejtsd el, hogy amikor bizonyos testrészeket megfeszítesz az Akarattal, akkor friss Életenergiát küldesz le az agyból az adott testrészekbe és testsejtekbe - hogy feltöltsd a test akkumulátorát az agy motoros központjaiból. Mindig érezd ezt a YOGODA gyakorlatok végzése közben. Az Akarat erején keresztül az agy bizonyos részeken (tobozmirigy, nyúltvelő stb.) megnövekedett Életenergia-ellátást kap a testben található és az azt körülvevő Kozmikus Energiából. Az alvás automatikusan de csak részben tölti fel a test akkumulátorát. A YOGODA ezt tudatosan, aktívan és sokkal teljesebben teszi. A KONCENTRÁCIÓS TANULMÁNYOK (lásd később) ezt tudatos-szuper-tudatosan, csendben és teljes mértékben megteszik.
A kövérség csökkentése érdekében különösen a következő gyakorlatokat végezd el többször, a feladatsorból: 5., 26., 28., 29., 37., 38., 39., 40. ábra. Ne végezz túl sok gyakorlatot egy adott napon. Fokozatosan növeld azokat. EGY IDEIG FOGYASSZ KEVESEBB KEMÉNYÍTŐT, NE EGYÉL ÉDESSÉGEKET, TEJSZÍNT, PÉKSÜTEMÉNYT, ÉS IGYÁL KEVESEBB VIZET. Minden étkezés után maradj kissé éhes. A D gyakorlatot (37. a., b. ábra) végezd el minél többször anélkül, hogy figyelembe vennéd a feszültséget vagy a légzést.
NAGYON FONTOS: A lélekzéssel kapcsolatos YOGODA gyakorlatok, azaz a 2., 3., 26., 36., 37. (a, b) ábra és a gerincgyakorlat (a) során LASSAN, könnyedén, TELJES MÉRTÉKBEN lélegezz be és ki, anélkül, hogy túl nagy erőfeszítést tennél a mellkasi rekeszizomra, és belélekzés közben egyfajta elfojtott (bár jól hallható és kerekded) "AW" és kilélekzés közben "EE" torokhangot adj ki (végig csukott szájjal). Ha a fejet majdnem teljesen függőlegesen tartjuk, és az áll alsó részét kissé a torokhoz (nem a mellkashoz) nyomjuk, ezek a hangok könnyen kiadhatók. Ha nagyobb figyelmet fordítunk e hangok lélekzéssel történő létrehozására, mint a puszta be- vagy kilélekzésre, az segíti a fokozatos és lassú lélekzetet belélekzés közben, és a fokozatos és lassú lélekzetet kilélekzés közben. A mellkasnak nem szabad nagyon megemelkednie. Soha ne lélegezzen be vagy ki gyorsan vagy szaggatottan. A be- és kilélekzésnek ugyanannyi ideig kell tartania (legfeljebb 30 másodpercig, amit fokozatosan kell elérni). Egy kis gyakorlással tökéletesen elsajátíthatod ezt a lélekzést.
Sétálj naponta legalább három kilométert a friss levegőn.
Próbálj meg, amennyire csak lehet, lemondani a fehér kenyérről és a fehér lisztből készült élelmiszerekről. Használj graham-, barna-, teljes kiőrlésű, vitamin- vagy rozskenyeret. Ne egyél túl sok húst. Nem többet, mint egy csésze teát vagy kávét igyál naponta, ha egyáltalán fogyasztasz ilyet. Legalább két pohár tejet igyál.
Gyakorold a mértékletességet a mindennapi életed minden tevékenységében.
Nem elhanyagolva a többi gyakorlatot, különös figyelmet kell szentelni a következőknek: 2., 3., 26., 29., 31., 36., 37. ábra, valamint a Gerinc- és a Hasizom gyakorlatoknak. A lehető legkevesebb nap alatt növeld a gyakorlások számát a lehető legtöbb alkalomra. Ha munka után fáradt vagy, vagy a fejedet kimerültnek érzed, azonnal végezd el a 36. ábra gyakorlatát többször a friss levegőn vagy nyitott ablak közelében (természetesen nem huzatban). A fentieken kívül minden más megjelölt gyakorlatot nagyon fontos rendszeresen végezni, fokozatosan növelve az alkalmak számát.
Lassú, de biztos öngyilkosság beesett mellkassal járni, ülni, pihenni, beszélgetni, asztalnál ülni vagy feküdni. A tüdősejtek ilyenkor kiéheznek, és a csigolyák rendellenes helyzetbe kerülnek. Ezért okvetlenül szükséges, hogy a mellkas mindig előre, a lapockák pedig egy kicsit hátrafelé legyenek, még akkor is, ha pihenés céljából hátradőlünk egy széken. A gyakorlás enyhíti a kellemetlenségeket.
MÁSODIK EMLÉKEZTETŐ: Minél lassabban végezzük a gyakorlatokat, az Akaraterő tudatos alkalmazásával az egyes részekre, annál nagyobb lesz az Életenergia áramlása az agyból az adott részekbe, és annál harmonikusabb lesz a szövetek sejtenergiájával való összehangolása. A hulladékanyagok is jobban kipréselődnek a szövetekből, és ez a hulladék végül az orrlyukakon, bőrpórusokon stb. keresztül távozik. Úgy a mély lélekzés okozta fokozottabb oxigénellátást, mint az egyes testrészek megfeszítése miatti erőteljesebb keringést erősíti a motoros Életenergiának a különböző testrészek között az Akaraterő révén történő szétáramoltatása. Ez a teljes összehangoltság egészséget, erőt, frissességet és hosszú életet biztosít. Ezzel a folyamattal több sejtenergiát raktározol el, mint amennyit a napi tevékenységek során FELHASZNÁLSZ.
Bár a későbbiekben leírt gyakorlatok némelyikének formaisága általánosan ismert lehet, a lélekzés, az izommegfeszítés és az Életenergia Akaraton keresztüli irányításának egyidejű összehangolása - ahogyan azt az egyes gyakorlatoknál tanácsolják - a YOGODA egyediségét alkotja.
Miközben a testrészeket megfeszíted és más módokon tornáztatod, és tudatos Akarattal Életenergiát küldesz beléjük, soha ne felejtsd el felébreszteni magadban azt a mély tiszteletteljes tudatosságot, hogy a Mindenható Kozmikus Szellemi Energiával próbálsz kapcsolatba lépni, ami élteti a testedet. Ez egy másik pont, ami megkülönbözteti a YOGODA-t a tisztán mechanikus módszerektől. A tanítvány fejlődése olyan mértékű lesz, amilyen mértékben felismeri és alkalmazza a fenti igazságokat.